Newsletter Září 2017 Newsletter

Léto se pomalu chýlí ke konci, ale pokud jste v těchto měsících měli tolik práce jako my v GeddesKaňka, budete se asi divit, kam vlastně uteklo! Podařilo se nám dokončit dva z našich stávajících projektů, ale neměli jsme moc času se s nimi rozloučit, jelikož se nám hned rozpohybovaly projekty jiné, a také jsme se ucházeli o několik nových zajímavých zakázek. Jako obvykle u některých z nich nemůžeme prozradit mnoho, ale níže se dozvíte více alespoň o těch, které představit můžeme.

Snažil jsem se strávit také nějaký čas na golfovém hřišti, ale jelikož jsem se v tomto období mimo jiné stěhoval do nového domu, byl můj volný čas opradu omezený. Mám však v plánu pokračovat ve své účasti na „Development Tour“, a doufám, že někoho z vás potkám na záříjovém turnaji.

S přicházejícím podzimem se budu těšit na setkání s vámi,

Tomáš Kaňka

Celý článek

Jak si vybrat architekta? Blog

Jak jsme již zmiňovali dříve, práce architekta je poměrně rozsáhlá, a zahrnuje vše od návrhů exteriéru a interiéru nových budov a rekonstrukcí starých, stejně jako návrhy jednotlivých místností s možností výběru nábytku, koupelny a kuchyně, nebo také zahrady s venkovními prvky, jako jsou pergoly a terasy.

Váš architekt by měl být schopen Vás provést kompletně celou stavbou od počátku až do konce, tedy od výběru pozemku, přes projekt a vlastní stavbu až po realizaci interiérů či součinnost se zahradním architektem. To zahrnuje také zajištění potřebné dokumentace pro úřady a pro realizaci stavby a koordinaci veškerých prací a všech specialistů.

Jak si ale architekta vybrat?

Tak jako ve většině dalších případů, nejlepším začátkem je pravděpodobně osobní doporučení. Optejte se lidí, kterým věříte, zda v minulosti využili služeb architekta, a mohou někoho doporučit. Mnoho architektů samozřejmě také naleznete na internetu a v reklamních sekcích časopisů z oblasti realit a online portálů. Není asi třeba říkat, že se všichni budou velmi dobře prezentovat pěknými fotografiemi a skvělými referencemi, ale nemělo by být těžké mezi nimi najít několik, kteří budou skutečně splňovat Vaše požadavky a stát za osobní setkání předtím, než uděláte rozhodutí.

Pokud máte omezený rozpočet, je vhodné si najít architekta, který dokáže zajistit všechny fáze projektu. V případě, že máte studii navrženou od jednoho architekta a stavební povolení zařízené jiným, zaplatíte jistě více, než kdybyste pracovali pouze s jednou firmou. Prvním krokem tedy bude zvolit si pár firem, domluvit si s nimi setkání a zjistit, zda dokáží zajistit veškeré služby, které byste mohli potřebovat, zda je vám jejich přístup sympatický, a zda si dokážete s nimi představit spolupráci.

Zkuste se setkat se dvěma či třemi architektonickými kancelářemi před učiněním finálního rozhodnutí. Seznamte je zcela otevřeně se svým životním stylem a plány do budoucna - návrh domu či bytu mohou ovlivnit i ty nejmenší detaily, jako je Vaše sbírka bot, množství knih, láska k cyklistice, nebo informace, že si chcete za rok pořídit psa. Důležitou samozřejmostí je informovat architekta o Vašem vlastním rozpočtu (raději než chtít cenovou nabídku) a délce času, který máte pro dokončení projektu k dispozici.

Lidé se často domnívají, že vyjde levněji koupit si katalogový dům, než nějaký stavět či rekonstruovat samostatně. Architekt ale dokáže pracovat s jakoukoli výší rozpočtu, a proto byste se nikdy neměli bát s ním toto prodiskutovat otevřeně. Pokud například stavíte nebo rekonstruujete dům, bude to pravděpodobně něco, s čím budete žít celý život, a proto byste k tomu měli přistupovat s patřičnou důležitostí. Musíte se ujistit, že návrh odpovídá Vám a Vašemu životnímu stylu, a zároveň mít na paměti, že možná jednoho dne budete chtít Vaši nemovitost prodat (a jak lépe investovat peníze do budoucna?!).

Abyste měli lepší představu o ceně za služby architekta, očekávejte ji zhruba ve výšce 5-10% celkových nákladů na stavbu, v závislosti na rozsahu dané zakázky. A nezapomeňte, že tato částka pokryje mnoho různých výdajů, za které platí přímo architekt – další projektanti a specialisté (jako například projektant zdravotechniky, elektroinstalací, specialista na požárně bezpečnostní řešení, a další). Čím si můžete být jisti je tedy nejen plná pozornost architekta k celému projektu, ale také „klid v duši“, který budete mít, když přenecháte odborníkovi komunikaci s veškerými dalšími dodavateli, kteří jsou potřeba k zajištění perfektní realizace.

Celý článek

Newsletter Červen 2017 Newsletter

I když obvykle očekáváme, že letní období bude trochu pomalejší, jsme si jisti, že v letošním roce tomu tak nebude. Objevují se stále nové developmenty a jiné projekty a na trh přicházejí zajímaví noví investoři. My sami jsme zaneprázdněni čím dál více; některé z našich probíhajících projektů se začínají rychle hýbat a jiné zajímavé novinky jsou na obzoru.

I pod veškerou tíhou práce jsem si však našel čas k rozvoji obchodních příležitostí na golfovém hřišti! To samozřejmě není žádné „utrpení“, jelikož golf je jednou z mých největších zálib. Co je ale pro nás hlavní, je fakt, že se GK v tomto roce stala jedním ze sponzorů Development Tour, což nám jistě pootevře dveře k mnoha zajímavým lidem z oblasti realit.

Doufám, že se s některými z vás brzy potkám na greenu!

Celý článek

Víte, co přesně vlastně dělá architekt? Blog

Stát se architektem zřejmě zní jako jedna z těch vysněných prací; kreativní, zajímavá, dobře hodnocená a považovaná, a pro mnoho těch, kteří se touto cestou vydali, jejich práce přesně tímhle je, ale mnohem složitější a rozmanitější, než by mnoho lidí očekávalo.

Každý ví, že architekti navrhují různé druhy budov, a že předtím, než je možné něco postavit, musí architekt vypracovat přesný projekt dle zadání investora. Pro ověření jeho cílových představ architekti většinou také vytváří vizualizace, či fyzický model budoucí budovy, který pomůže návrh lépe vysvětlit. Následně je budova postavena stavební firmou, jež se řídí pokyny architekta. Práce architekta je však mnohem více, zvláště potom v takové kanceláři, jako je GeddesKaňka, kde se tým pyšní schopností řídit celý projekt od začátku do konce.

Abychom to vysvětlili trochu blíže, je důležité zmínit, že se mnoho architektonických kanceláří zaměřuje a specializuje na navrhování určitých typů budov, jako jsou kanceláře, obchodní centra, velké bytové objekty nebo menší rodinné domy či interiéry. Ale pak jsou tu ty, které jsou schopny a chtějí pracovat na všech typech projektů, obvykle současně. GeddesKaňka je jednou z nich – začali jsme se zaměřením na obchodní centra (náš první velký projekt byla práce na obchodním centru Olympia v Brně), ale během následujících let jsme rozvíjeli naši strategii, částečně tak, aby odpovídala vývoji trhu, a částečně díky lidem, kteří projevili zájem připojit se k našemu týmu. Proto v dnešní době, ačkoli se vždy těšíme z práce na velkém a významném projektu, máme v týmu také třeba interiérové designéry. Domníváme se, že pro některé lidi v České republice je stále překvapující, že architekt může navrhnout i jejich kuchyň nebo koupelnu!

Co tedy vlastně architekt dělá, když získá zakázku, kupříkladu na rozsáhlý projekt kanceláří? Za prvé, architekti musí mít svatou trpělivost, protože proces navrhování až po dokončení realizace stavby může trvat i řadu let v závislosti na rozsahu stavby., Povolení k umístění stavby, posouzení vlivů na životní prostředí (EIA), stavební povolení, tendrová a prováděcí dokumentace, stejně jako schůzky a vyřizování různých žádostí dotčených orgánů, jakými jsou např. památkáři, to jsou všechno věci, které musí architektonické kanceláře řešit více či méně na každodenní bázi.

Během procesu zpracování dokumentace neustále pracujeme na harmonogramu, a to především z důvodu, že se poměrně často po zpětné vazbě úřadů musí zcela změnit. Navzdory tomu i nadále připravujeme další etapy projektu a po získání stavebního povolení připravujeme i tendr (podklady pro výběr zhotovitele stavby), abychom pomohli klientovi vybrat stavební firmu, která na základě prováděcí dokumentace realizuje stavbu.

Ve skutečnosti se většinou jedná o časově nejnáročnější část práce, která k projektování neodmyslitelně patří a s tím je spojena i největší radost, protože po vydání všech povolení nejsou již žádná správní omezení a po dokončení prováděcí dokumentace se může začít realizovat.

Na druhou stranu, největším „omezením“ jsou obvykle finanční možnosti klienta.a trpělivost je v celém procesu důležitá vícekrát; například při řešení závěrečných detailů na stavbě včetně dokončování okolí objektu.. I přes veškeré plánování se z původního „týdne či dvou“ může při změně počasí jednoduše stát několik měsíců.

Nejlepší součástí práce architekta je samozřejmě její tvůrčí stránka, která je spojena s odměnou v podobě zrealizované stavby. Právě pohled na ni je zadostiučiněním za veškerou předchozí trpělivost a tvrdou práci.

Celý článek

Kontakt

Máte zájem o naše služby, nebo se chcete jen zeptat? Jsme tu pro Vás!

Nebo se můžete zastavit na kávu přímo u nás v kanceláři…

Doručovací adresa / Ateliér

GeddesKaňka, s.r.o.
Tomkova 3166/1
150 00, Praha 5 – Smíchov
Česká republika

info@geddeskanka.cz
Tel.: +420 257 210 364

Fakturační adresa / Sídlo

GeddesKaňka, s.r.o.
Pod Hybšmankou 2339/19
150 00, Praha 5
Česká republika

IČO: 28200845
DIČ: CZ28200845