Newsletter Prosinec 2017 Newsletter

Myslím, že každý, kdo se zabývá nemovitostmi, ví, jak obtížné je dokončit stavební projekt, což v posledních několika měsících zaujalo i média. Zaobírala se zejména pomalým přístupem úřadů při schvalování povolení a podobnými tématy. Jako architekti o tomhle zřejmě víme více, než mnoho ostatních, protože to je pravděpodobně jedním z nejtěžších aspektů naší práce.

Navzdory tomu nás s přicházejícím koncem roku velmi těší, že některé z našich větších projektů nyní postupují rozumnou rychlostí, a pár z nich, které byly na krátký čas pozastaveny, se začínají opět rozpohybovávat. Na projektu rekonstrukce rezidenčního objektu v Plzni jsme zahájili práce na dokumentaci pro stavební povolení, obrovský development Zlatý Lihovar na Praze 5 také zaznamenává adekvátní posun, a právě jsme byli pověřeni prací na fantastickém novém projektu, o kterém jste pravděpodobně již slyšeli - přestavbou slavného hotelu Evropa na Václavském náměstí.

Celý článek

Newsletter Září 2017 Newsletter

Léto se pomalu chýlí ke konci, ale pokud jste v těchto měsících měli tolik práce jako my v GeddesKaňka, budete se asi divit, kam vlastně uteklo! Podařilo se nám dokončit dva z našich stávajících projektů, ale neměli jsme moc času se s nimi rozloučit, jelikož se nám hned rozpohybovaly projekty jiné, a také jsme se ucházeli o několik nových zajímavých zakázek. Jako obvykle u některých z nich nemůžeme prozradit mnoho, ale níže se dozvíte více alespoň o těch, které představit můžeme.

Snažil jsem se strávit také nějaký čas na golfovém hřišti, ale jelikož jsem se v tomto období mimo jiné stěhoval do nového domu, byl můj volný čas opradu omezený. Mám však v plánu pokračovat ve své účasti na „Development Tour“, a doufám, že někoho z vás potkám na záříjovém turnaji.

S přicházejícím podzimem se budu těšit na setkání s vámi,

Tomáš Kaňka

Celý článek

Jak si vybrat architekta? Blog

Jak jsme již zmiňovali dříve, práce architekta je poměrně rozsáhlá, a zahrnuje vše od návrhů exteriéru a interiéru nových budov a rekonstrukcí starých, stejně jako návrhy jednotlivých místností s možností výběru nábytku, koupelny a kuchyně, nebo také zahrady s venkovními prvky, jako jsou pergoly a terasy.

Váš architekt by měl být schopen Vás provést kompletně celou stavbou od počátku až do konce, tedy od výběru pozemku, přes projekt a vlastní stavbu až po realizaci interiérů či součinnost se zahradním architektem. To zahrnuje také zajištění potřebné dokumentace pro úřady a pro realizaci stavby a koordinaci veškerých prací a všech specialistů.

Jak si ale architekta vybrat?

Tak jako ve většině dalších případů, nejlepším začátkem je pravděpodobně osobní doporučení. Optejte se lidí, kterým věříte, zda v minulosti využili služeb architekta, a mohou někoho doporučit. Mnoho architektů samozřejmě také naleznete na internetu a v reklamních sekcích časopisů z oblasti realit a online portálů. Není asi třeba říkat, že se všichni budou velmi dobře prezentovat pěknými fotografiemi a skvělými referencemi, ale nemělo by být těžké mezi nimi najít několik, kteří budou skutečně splňovat Vaše požadavky a stát za osobní setkání předtím, než uděláte rozhodutí.

Pokud máte omezený rozpočet, je vhodné si najít architekta, který dokáže zajistit všechny fáze projektu. V případě, že máte studii navrženou od jednoho architekta a stavební povolení zařízené jiným, zaplatíte jistě více, než kdybyste pracovali pouze s jednou firmou. Prvním krokem tedy bude zvolit si pár firem, domluvit si s nimi setkání a zjistit, zda dokáží zajistit veškeré služby, které byste mohli potřebovat, zda je vám jejich přístup sympatický, a zda si dokážete s nimi představit spolupráci.

Zkuste se setkat se dvěma či třemi architektonickými kancelářemi před učiněním finálního rozhodnutí. Seznamte je zcela otevřeně se svým životním stylem a plány do budoucna - návrh domu či bytu mohou ovlivnit i ty nejmenší detaily, jako je Vaše sbírka bot, množství knih, láska k cyklistice, nebo informace, že si chcete za rok pořídit psa. Důležitou samozřejmostí je informovat architekta o Vašem vlastním rozpočtu (raději než chtít cenovou nabídku) a délce času, který máte pro dokončení projektu k dispozici.

Lidé se často domnívají, že vyjde levněji koupit si katalogový dům, než nějaký stavět či rekonstruovat samostatně. Architekt ale dokáže pracovat s jakoukoli výší rozpočtu, a proto byste se nikdy neměli bát s ním toto prodiskutovat otevřeně. Pokud například stavíte nebo rekonstruujete dům, bude to pravděpodobně něco, s čím budete žít celý život, a proto byste k tomu měli přistupovat s patřičnou důležitostí. Musíte se ujistit, že návrh odpovídá Vám a Vašemu životnímu stylu, a zároveň mít na paměti, že možná jednoho dne budete chtít Vaši nemovitost prodat (a jak lépe investovat peníze do budoucna?!).

Abyste měli lepší představu o ceně za služby architekta, očekávejte ji zhruba ve výšce 5-10% celkových nákladů na stavbu, v závislosti na rozsahu dané zakázky. A nezapomeňte, že tato částka pokryje mnoho různých výdajů, za které platí přímo architekt – další projektanti a specialisté (jako například projektant zdravotechniky, elektroinstalací, specialista na požárně bezpečnostní řešení, a další). Čím si můžete být jisti je tedy nejen plná pozornost architekta k celému projektu, ale také „klid v duši“, který budete mít, když přenecháte odborníkovi komunikaci s veškerými dalšími dodavateli, kteří jsou potřeba k zajištění perfektní realizace.

Celý článek

Newsletter Červen 2017 Newsletter

I když obvykle očekáváme, že letní období bude trochu pomalejší, jsme si jisti, že v letošním roce tomu tak nebude. Objevují se stále nové developmenty a jiné projekty a na trh přicházejí zajímaví noví investoři. My sami jsme zaneprázdněni čím dál více; některé z našich probíhajících projektů se začínají rychle hýbat a jiné zajímavé novinky jsou na obzoru.

I pod veškerou tíhou práce jsem si však našel čas k rozvoji obchodních příležitostí na golfovém hřišti! To samozřejmě není žádné „utrpení“, jelikož golf je jednou z mých největších zálib. Co je ale pro nás hlavní, je fakt, že se GK v tomto roce stala jedním ze sponzorů Development Tour, což nám jistě pootevře dveře k mnoha zajímavým lidem z oblasti realit.

Doufám, že se s některými z vás brzy potkám na greenu!

Celý článek

Kontakt

Máte zájem o naše služby, nebo se chcete jen zeptat? Jsme tu pro Vás!

Nebo se můžete zastavit na kávu přímo u nás v kanceláři…

Doručovací adresa / Ateliér

GeddesKaňka, s.r.o.
Tomkova 3166/1
150 00, Praha 5 – Smíchov
Česká republika

info@geddeskanka.cz
Tel.: +420 257 210 364

Fakturační adresa / Sídlo

GeddesKaňka, s.r.o.
Pod Hybšmankou 2339/19
150 00, Praha 5
Česká republika

IČO: 28200845
DIČ: CZ28200845